Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Rigth now get from bookmakers
Brak komentarzy

Ja nie lubię surówki, czyli kiedy dzieci nie chcą jeść

Strony: 1 2 3 4

dzieci

Myślę, że każda mama zastanawia się nad żywieniem swojego dziecka. Jak to jest? Czy trzymać się schematów, którymi raczą nas poradniki o zdrowiu i życiu małego dziecka, i stawać na głowie, aby potomek zjadł określoną przez dietetyków ilość warzyw i owoców? Czy karmić tym, co jest pod ręką i trzymać się zasady ilościowej: ważne, żeby było najedzone, nieważne czym? Najlepiej jest zachować umiar, dostosować preferencje i gusta dziecka do porad żywieniowych ekspertów, znaleźć idealny dla naszej rodziny model jedzenia. Fajnie, gdy dziecko zjada z chęcią to, co mu oferujemy. A co w sytuacji, gdy „klient” wybredny i nasza kuchnia nie spełnia jego oczekiwań?

Nie będę skupiać się na tak zwanych Tadkach Niejadkach, bo moim zdaniem w takich przypadkach problem leży daleko od jedzenia. W najlżejszej sytuacji mama lub tata nie zapoznali dziecka w odpowiednim czasie z odpowiednimi smakami, a potem ni stąd ni zowąd wymagają, aby jadło to, co jeść się powinno. W skrajnych przypadkach Tadki Niejadki nie jedzą, bo jest to w domu okupione stresem i nerwami, związane z wmuszaniem na siłę potrawy, wykorzystywaniem jedzenia jako systemu nagród i kar, czy też dezaprobatą rodzica: przecież dla ciebie gotowałam / gotowałem cały dzień, a ty, niewdzięczniku, nie chcesz jeść!

Swoją drogą, nie wiem, jak można kogokolwiek zmusić do zjedzenia czegokolwiek? Wpychać do buzi na siłę łyżkę z zupą? Widziałam kilka razy takie sceny w programach telewizyjnych o wychowaniu dzieci.

Wracając do Niejadków, zwykle okazuje się, że dorośli po prostu zapominają, że dziecko ma żołądek niewiele większy od swojej piąstki i coś, co dla nas wydaje się porcją głodową, w zupełności wystarczy kilkulatkowi. Ot, cała prawda o tych Tadkach.

Strony: 1 2 3 4
Iza Rosik-Żemigała
Socjolog i obserwatorka świata, która dobrze czuje się we własnej skórze. Żona swojego męża i mama trzyletniego Staśka - energii w czystej postaci.
(this.href); return false;" title="Pin This" class="pinterest tooltip-top">Pin This

Wyraź swoje zdanieFacebook