Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Rigth now get from bookmakers
Brak komentarzy

Jak nie mówić do dziecka na "Ty"

Strony: 1 2 3 4

>komunikaty typu ty

Komunikaty typu Ty

Mówiąc do kogoś, również do dziecka, chcąc zwrócić uwagę, zmienić jego zachowanie, często mówimy na „Ty”… Tajemnicze komunikaty typu „Ty” to zdania wypowiedziane lub wykrzyczane w drugiej osobie: Ty, np. „(Ty) jesteś bałaganiarzem”, „(Ty) jesteś flejtuchem”, „(Ty) nigdy niczego nie zbierasz”. Takie zdania zawierają w sobie element oceniania dziecka, słownej napaści i prawie zawsze powodują złość i chęć obrony lub odwetu. Oceniamy (jesteś), uogólniamy (nigdy, zawsze). Zastanów się, jakie emocje takie słowa wywołują w Tobie, kiedy słyszysz je pod swoim adresem.

Dziecko, słysząc takie komunikaty, często wybucha złością, chce się bronić lub odegrać, komunikując się w ten sam sposób lub zaczyna ignorować rodzica.

Ponadto w złości mówimy więcej słów, niż to jest potrzebne i nasz komunikat się rozmywa. Może to brzmieć na przykład w taki sposób: „Jesteś flejtuchem. Nigdy po sobie nie sprzątasz. Zawsze jak przyjdę z pracy, to wszystkie zabawki leżą na podłodze. No co za bałagan. Chodź tu natychmiast, bo jak nie to zobaczysz…”, itd. W tym wszystkim dziecko nawet już nie wie o co nam chodzi. Dowiedziało się od Ciebie tylko tyle, że jest bałaganiarzem i flejtuchem. Raczej jest to mało przyjemne. Takie krzyki niewiele tak naprawdę zmieniają w zachowaniu, a już na pewno nie na lepsze. Więc co z tym zrobić?

Strony: 1 2 3 4
Magdalena
Psycholog, dyplomowany trener psychospołeczny, coach. Prowadzi warsztaty, bloga z poradami psychologicznymi dla rodziców oraz tworzy oryginalne, uwielbiane przez dzieci spódniczki tutu .
(this.href); return false;" title="Pin This" class="pinterest tooltip-top">Pin This

Wyraź swoje zdanieFacebook