Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Rigth now get from bookmakers
2 Komentarzy

Jak rozmawiać trzeba z psem

Strony: 1 2 3 4 5 6 7

pies

Założę się, że wiele z was ma lub miało psa. Założę się też, że były sytuacje, kiedy opadały wam ręce, bo współpraca się nie kleiła. Miałyście ochotę załatwić to po „kobiecemu”, umówić się z nim na kawkę i tak po ludzku pogadać o tym, co w tym „związku” zgrzyta. Chciałyście zapewne wyjaśnić, że jest wam strasznie przykro, że znowu oblał nogawkę waszego faceta i ani myśli się was słuchać, zejść z łóżka, nie ciągnąć na smyczy…

Scena science-fiction? Niekoniecznie, bo z psem można pogadać, ale raczej nie przy kawie i po psiemu.

Język psi nie jest tak trudny jak migowy, czy chiński, zapewniam. Codziennie wyprowadzając moje futrzane pociechy obserwuję wrzaski, piski, wyklinanie na czym świat stoi, szarpanie smyczy, a nawet rzucanie butami i z żalem donoszę, że przodują w tym niestety właścicielki.

Od dawna obserwuję problemy z komunikacją właściciel-pies. Pracując jako asystentka szkoleniowca w szkole dla psów, miałam okazję przekonać się, jak poważne bywają skutki ciągłego życia w braku skutecznej komunikacji z psem i że warto nauczyć się z nim rozmawiać tak, byśmy się zrozumieli.

Język psów jest tak uniwersalny, że przydaje się o dziwo nawet w relacjach z ludźmi (ten, kto oglądał kiedykolwiek Supernianię, pewnie domyśli się o co mi chodzi). Nie ukrywam, że żeby nauczyć się rozmawiać z psem, dobrze jest się zaopatrzyć w fachowe wsparcie merytoryczne. Do tego nie jest nam potrzebna żadna szkoła, nie musimy wcale inwestować większych pieniędzy. Myślę jednak, że warto zabrać psa do przedszkola dla szczeniąt czy szkoły dla psów, jeśli nas na to stać.

Z uczeniem się własnego psa, jest podobnie jak z rodzicielstwem. Nikt nie rodzi się świetnie wyszkolonym, „książkowym” rodzicem i idealnym właścicielem czworonoga. Jest cała masa psich „kursów językowych”, książek, blogów i vlogów, z których warto skorzystać.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7
Ewa Chaińska
Grafik, ilustrator. Z zamiłowania właścicielka i hodowca Owczarków Szkockich, długowłosych. Członek FCI i ZKwP, pasjonatka zoopsychologii, behawioryzmu, pracowała jako asystentka szkoleniowca w Szkole Dla Psów Leszka Kalisza we Wrocławiu i prowadziła wykłady dotyczące szkolenia psów.
(this.href); return false;" title="Pin This" class="pinterest tooltip-top">Pin This

Komentarze

  1. Antarktyda

    Mój pies wydrapuje mi drzwi i ścianę :/

  2. Jolanta

    To fakt, zwierzęta mają swoją mowę, trzeba je chcieć zrozumieć

Wyraź swoje zdanieFacebook