Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Rigth now get from bookmakers
Brak komentarzy

Dziecko źle się zachowuje, a ja nie mam już do niego siły - Strona 3 z 4

Strony: 1 2 3 4

dziecko źle się zachowuje

Jak wybierać właściwe konsekwencje dla złego zachowania

Wypróbuj jedną z czterech reakcji:

  1. Reakcja natychmiastowa. Gdy dziecko źle się zachowuje, od razu pomyśl o konsekwencjach i zastosuj je, jeśli mają sens. Konsekwencje muszą wiązać się ze złym zachowaniem dziecka i nie naruszać godności ani dziecka, ani naszej.
    Przykład: Jeśli nasze dziecko rzuca piaskiem w inne dziecko, zabierz je z piaskownicy, wróć z nim do domu, albo zaproponuj inną czynność, przy której dziecko zachowuje się dobrze.
  2. Reakcja określona z góry. Ustal wcześniej konsekwencje jakiegoś zachowania dziecka. Możesz to zrobić podczas rodzinnej rozmowy, albo będąc z dzieckiem na osobności. Gdy złe zachowanie wystąpi, zastosuj konsekwencje, przypominając dziecku Wasze ustalenia.Przykład: Umawialiście się z dzieckiem, że po bójce będzie musiało wrócić do domu. Jeśli takie zachowanie wystąpi, przypomnij koniecznie dziecku dzisiejsze ustalenia i zabierz je do domu.
  3. Reakcja opóźniona. Na nieodpowiednie zachowanie dziecka zareaguj i pohamuj je, po czym daj sobie czas na przemyślenie i znalezienie właściwych konsekwencji złego zachowania.
    Przykład: Dziecko bije brata. „Uderzenie brata było złe. Potrzebuję chwili czasu, żeby zastanowić się, co z tym zrobić.”
    Uwaga: Tej metody nie stosujemy w przypadku 2-3 latków, ponieważ nie potrafią one skojarzyć zachowania z konsekwencjami, gdy są one oddalone w czasie. Dla nich liczy się chwila obecna i zastosowanie konsekwencji zaraz po zachowaniu.
  4. Brak reakcji. Ignorowanie złego zachowania dziecka ze względu na okoliczności. Być może po długim dniu Twoje dziecko jest bardzo zmęczone i grymasi, albo masz zły dzień i z byle powodu puszczają nerwy. Odpuść sobie konsekwencje.

O czym warto pamiętać?

Mów jasno, jakie zachowanie dziecka uważasz za niewłaściwe i bądź konsekwentny!

Strony: 1 2 3 4
Magdalena
Psycholog, dyplomowany trener psychospołeczny, coach. Prowadzi warsztaty, bloga z poradami psychologicznymi dla rodziców oraz tworzy oryginalne, uwielbiane przez dzieci spódniczki tutu .
(this.href); return false;" title="Pin This" class="pinterest tooltip-top">Pin This

Wyraź swoje zdanieFacebook