Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Rigth now get from bookmakers
Brak komentarzy

Dziecko źle się zachowuje, a ja nie mam już do niego siły - Strona 2 z 4

Strony: 1 2 3 4

dziecko źle się zachowuje

Jakie konsekwencje stosujemy?

Zdarza się, że rodzic karze dziecko w gniewie i złości, a kara polega na wywoływaniu bólu (np. mocne klapsy), upokorzenia dziecka (np. wyśmiewanie, krytykowanie) czy cierpienia. Jest to swego rodzaju zapłata za złe zachowanie. Rodzic chce, aby dziecko „zapłaciło” za swoje zachowanie i nauczyło się, że to zachowanie nie powinno się powtórzyć. Takie karanie wzbudza w dziecku strach, złość i bardziej chęć odwetu niż skruchę. Czy przypominasz sobie, jak Ty się czułeś, kiedy byłeś dzieckiem i spotykała Cię taka kara?

Zamiast karać dziecko, powodując jego cierpienie, możemy wyciągnąć tzw. właściwe konsekwencje. Jest to świadoma reakcja rodzica na złe zachowanie dziecka, bez uciekania się do upokarzania dziecka, przemocy i bez okazywania wybuchów złości. Wyciągając właściwe konsekwencje, respektujemy zarówno godność swoją – rodzica, jak i dziecka, jednocześnie dyscyplinując je w zdrowy, pozytywny sposób i ucząc, że zachowanie jest niewłaściwe.

Strony: 1 2 3 4
Magdalena
Psycholog, dyplomowany trener psychospołeczny, coach. Prowadzi warsztaty, bloga z poradami psychologicznymi dla rodziców oraz tworzy oryginalne, uwielbiane przez dzieci spódniczki tutu .
(this.href); return false;" title="Pin This" class="pinterest tooltip-top">Pin This

Wyraź swoje zdanieFacebook